poniedziałek, 6 czerwca 2011

Homeopatia a pamięć wody

    Homeopaci przez długi czas bronili swojej odrębności oraz specyfiki klinicznej i terapeutycznej zaniedbując badania w zakresie farmakologii. Dominująca rola chemii w rozwoju klasycznej farmakologii przesunęła homeopatię w obszary oszustwa a w najlepszym przypadku placebo.
    Uzasadnienie hipotezy, że sposób działania leków homeopatycznych nie ma charakteru reakcji chemicznej ale zmiany właściwości fizycznych nie było możliwe bez rozwoju  fizyki do końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Francuski naukowiec Jean Boiron w swoich doświadczeniach nad czynnikami zmieniającymi działanie wysokich rozcieńczeń wykazał zmiany właściwości fizycznych preparatów homeopatycznych.
    Badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego udowodniły istnienie różnic właściwości fizycznych między czystym rozpuszczalnikiem a roztworem leku homeopatycznego.
    W 2000 roku profesor  Luis Rey, uznany specjalista  w dziedzinie badania właściwości wody, zbadał właściwości fizyczne roztworów leków homeopatycznych .W swoich pracach wykorzystał metodę termoluminescencji, umożliwiającą badanie struktury ciał stałych ( metodę tą wykorzystuje się m.in. do datowania starych przedmiotów ).
    Pojęcie „pamięci wody „ wyraża hipotezę, że bardzo wysokie rozcieńczenia są prawdopodobnym nośnikiem informacji przenoszonych przez roztwory nasycające leków homeopatycznych.
Przyjmując leki na nadciśnienie, obniżenie temperatury czy na sen, pacjent nie zastanawia się jak one działają. Wierzy lekarzowi , który je ordynuje, że mu pomogą. Lekarz ,stosując je , wierzy firmom farmaceutycznym, że solidnie je przebadały. Czasami toczy się wokół nich zacięta debata na temat skuteczności działania i naukowych podstaw ich stosowania. Czasami  zostają wycofane…
    Dzisiejsi homeopaci  również wierzą firmom produkującym leki homeopatyczne. Lek homeopatyczny spełnia obecnie zarówno wymogi dobrej praktyki wytwarzania (GMP)jak również odpowiada na ich potrzeby jeśli chodzi o jakość, bezpieczeństwo i powtarzalność działania
Informacje do tego artykułu zaczerpnęłam z książki „ Homeopatia. Fakty i mity.” Jacqes Boulet.

3 komentarze:

 1. Jest o czyste robienie wody z mózgu, "pamięć wody" to jakiś czysty debilizm albo sprytne i cyniczne wyciąganie pieniędzy od chorych ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szanowny Panie Anonimie!!! jakże trzeba być pewnym siebie by powiedzieć : wiem juz wszystko i z góry przekreślać inny tok myślenia. Gdyby wszyscy byli tacy mądrzy jak Pan nadal wierzylibyśmy , że Ziemia jest płaska!
  Tak się składa iż istnieje taka nauka jak dynamika nieliniowa....zapraszam do lektury i do wyciągnięcia wniosków...
  Pozdrawiam

  Magdalena

  OdpowiedzUsuń
 3. "Pamięć wody" - cała woda na Ziemi pamięta kupkę jaką zrobiłem w wieku 5 lat, jak i ostatnią kac-kupę. ;)

  OdpowiedzUsuń