poniedziałek, 20 czerwca 2011

Ekotrofologia

    Ekotrofologia – to nauka o żywieniu człowieka produktami uzyskanymi z roślin i zwierząt, którym zapewniono warunki egzystencji zgodne z ich fizjologicznymi potrzebami, występującymi w środowisku naturalnym . Nauka ta nawiązuje do dawnego znaczenia terminu dieta, oznaczającego szeroko rozumiany sposób życia.
    Ekotrofologia jest reakcją na przeważające w świecie sposoby produkcji surowców i przetworów żywnościowych oraz na sposoby żywienia wynikające bardziej z interesów koncernów aniżeli z potrzeb zdrowotnych konsumentów. Podstawą diety powinny być bioprodukty a nie produkty syntezy, które coraz częściej pojawiają się na rynku.
    Osłabienie naturalnej odporności, wzrost różnego rodzaju alergii, ogromna ilość chorób układu pokarmowego i układu krążenia , to reakcja populacji ludzkiej na taki sposób żywienia.
Człowiek odżywiając się wprowadza do organizmu elementy skażonego środowiska. Jeżeli  produkty roślinne i zwierzęce będą skażone przez wodę, ich wartość żywieniowa staje się problematyczna .Przyczynia się do tego również stosowanie sztucznych nawozów, pestycydów i niewłaściwych mieszanek paszowych.
Współczesne rolnictwo opiera się na filozofii stresu. Tylko w warunkach stresu rośliny dają skrajnie wysokie plony. Stres ten doprowadza często organizmy roślinne i zwierzęce do stanu patologii. Doradza się rolnikom, aby produkcja była opłacalna, obniżać jej koszty, to znaczy zwiększać plony ,podnosić mleczność krów , przyspieszać tucz. Nie ma przy tym znaczenia ,że następuje degradacja gleby i roślin.
    Manipulacje przyrodą, klonowanie organizmów to ogromne zagrożenie dla naszego środowiska i zdrowia.
Manipulowanie żywnością nasila się na etapie jej przetwarzania. W przemyśle spożywczym stosuje się środki przyspieszające lub opóźniające  dojrzewanie, sztuczne środki  wędzące, sztuczne środki  konserwujące, barwiące ,stabilizatory ,itp. Coraz rzadziej zjadana jest żywność pierwotna.
    Niestety w Polsce nie są jeszcze uwzględniane ani doceniane ekologiczne i zdrowotne kryteria wartości żywności i dlatego chciałam poświęcić na mojej stronie tym zagadnieniom szczególną uwagę.
Zawsze w mojej praktyce na pierwszym miejscu stawiałam profilaktykę. Niekoniecznie są to szczepienia. Zdrowe, naturalne odżywianie i zdrowy tryb życia to podstawa. Podejrzewam, że tę stronę czytają osoby, które poszukują wskazówek jak zapobiegać chorobom i jak naturalnie się leczyć.
Dlatego czasem piszę nie tylko o homeopatii. Często przychodzą do mnie pacjenci, którzy odwiedzili już wielu innych specjalistów. Dermatologa – bo nawracają swędzące wysypki. Gastrologa - bo mają zgagę. Ginekologa- bo mają upławy. Alergologa, który  zrobił testy alergiczne i wykluczył alergię. Dlaczego homeopatię zostawili na samym końcu? Czy nie lepiej zacząć od niej?
   Dziwią się jak dokładnie wypytuję co jedzą i piją? Patrzą na mnie z niedowierzaniem, jak tłumaczę że mleko i serki homo wcale nie są najlepszym źródłem wapnia a cola najlepszym napojem.
Szkoda im pieniędzy na naturalne witaminy dla dziecka a wydają pieniądze na soczki w kartonikach i słodycze przekonani, że dobrze je odżywiają. Tylko dlaczego te dzieci im chorują?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz