sobota, 5 lutego 2011

Alergia u dzieci

     Lawinowo rośnie liczba rozpoznań alergii zarówno pokarmowych jak i wziewnych. Najczęściej na początku są to tylko nietolerancje pokarmowe ,czyli reakcje organizmu na pokarm podany po raz pierwszy , sygnał że produkt ten dla naszego dziecka jest niewskazany. Może to być biegunka , może być wysypka ale też może być zatkany nos lub duszność. Jeżeli zlekceważymy te sygnały, pojawi się problem przewlekłej choroby- alergii , która wymaga terapii wielu narządów- płuc , skóry , jelit ..
Jak więc zapobiec alergii?
Starannie dobierajmy dietę naszego dziecka –alergie zaczynają się w przewodzie pokarmowym.
Mleko matki to najwłaściwszy pokarm dla niemowlaka . Unikajmy długotrwałego leczenia chemicznymi lekami, zwłaszcza antybiotykami.
Zwróćmy większą uwagę na florę bakteryjną- pamiętajmy o probiotykach w trakcie i po antybiotykoterapii . Dzieciom z atopowym zapaleniem skóry zalecam probiotyki na stałe.
Niektóre dzieci rodzą się z egzemą lub rozwija się ona krótko po porodzie. W tych przypadkach można przypuszczać , że alergia ma podłoże genetyczne. Zapewne ktoś z rodziców , rodzeństwo lub dziadkowie cierpi na astmę, katar sienny lub atopowe zapalenie skóry.
Przyczyną alergii mogą być też szczepienia , uraz, stres.
Nux vomica i Sulfur to leki homeopatyczne, które często stosuję po antybiotykach aby przywrócić równowagę w pracy układu pokarmowego.
Jeżeli po szczepieniu pojawi się wysypka lub katar i kaszel –sprawdza się odtruwanie lekami homeopatycznymi sporządzonymi ze szczepionek. Nie znoszą one działania szczepień ale pomagają organizmowi wydalić dodatkowe substancje zawarte w szczepionkach i zmniejszyć niepożądane odczyny poszczepienne.
Warto od urodzenia dziecka prowadzić zeszyt , w którym notować będziemy wszystkie choroby dziecka, podawane po raz pierwszy pokarmy , jakie leki były stosowane, kiedy było szczepione i czy po szczepieniach wystąpiły jakieś niepożądane reakcje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz