wtorek, 23 listopada 2010

Cukier

    Jednym z ciekawych leków homeopatycznych, który stosunkowo późno poznałam, ale co raz częściej stosuję jest Saccharum officinale - czyli cukier robiony ze świeżego soku trzciny cukrowej. Społeczeństwo nasze jest przekonane co do szkodliwości palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy narkotyków. Broni się jednak przed faktem, że z roku na rok spożywamy co raz więcej cukru - ok. 50 kg / osobę w Europie i ok. 60kg / w USA, cukru, który jest odpowiedzialny za wiele przewlekłych chorób - miażdżycę naczyń krwionośnych prowadząca do zaburzeń krążenia, otyłość, cukrzycę typu II, przewlekłe infekcje i grzybicę. Zaburzenia emocjonalne u dzieci, jak agresja lub nadpobudliwość ruchowa, zawsze zły humor i zmienne nastroje to również skutek przekarmienia cukrem. Nie wspomnę o zaparciach, wzdęciach i bólach brzucha, z którymi rodzice przyprowadzają swoje pociechy do lekarza, a których przyczyna jest bardzo banalna - za dużo słodyczy! Dlaczego jemy tyle słodkiego? Czy nie chcemy zrekompensować sobie braku miłości czy uczucia? Czy nie chcemy się uspokoić czy pocieszyć? Słodkim nagradzamy i przekupujemy. Trudno uwierzyć, że może w naszych organizmach wywołać takie spustoszenie...
    Zwiększone pożądanie słodyczy, zwiększony apetyt, zupełny brak apetytu rano a wilczy apetyt wieczorem z tendencją sięgania po coś słodkiego, podjadanie pomiędzy posiłkami, osłabienie, drżenie i ból głowy, jeśli nie ma pod ręka słodyczy, to nic innego jak objawy uzależnienia od cukru.
    Saccharum to ważny lek w leczeniu różnego rodzaju infekcji - przewlekłego zapalenia zatok, przewlekłych katarów z ropną wydzieliną, przewlekłego zapalenia ucha (widać tu związek z rozwojem Candidy). Potrzebują tego leku także dzieci z ADHD. Oznacza to, że ten rodzaj dolegliwości to głównie problem metabolizmu węglowodanów, przynajmniej na płaszczyźnie psychicznej. Niestety problemu tego nie możemy rozwiązać tylko dietą bez cukru, bo wywoła ona jeszcze większa frustrację. A może takie zachowanie to chęć zwrócenia na siebie uwagi rodziców czy otoczenia, może to lęk przed utratą miłości i potrzeba przytulenia? Ssanie palca czy obgryzanie paznokci u dzieci przechodzi u dorosłych w niekontrolowaną potrzebę palenia papierosów czy sięgania po słodkie. Osoby dorosłe z ADHD odczuwają ciągłą potrzebę zmiany, są ciągle z siebie niezadowolone, nie potrafią nawiązać trwałego związku z inną osobą. Leczenie sfrustrowanych grubasów po kolejnych dietach zakończonych niepowodzeniem jest równie trudne jak nadpobudliwych dzieci. Badania psychiatryczne młodocianych przestępców wykazały, że ich zachowania po włączeniu diety z małą ilością cukru uległy radykalnej poprawie.
    Dzieci autystyczne często wykazują dużo cech tego leku. Saccharum officinale (jak pisał dr Tinus Smits) jest ważnym elementem w ich leczeniu obok homeopatycznego odtruwania, leczenia stresu oksydacyjnego i podawania mikroelementów takich jak cynk, potas czy magnez.
Zanim dasz następne ciastko swojemu dziecku, zastanów się czy na pewno jest jemu potrzebne?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz